perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...
03
Nis.
2014

Turnike Sistemi Nerelerde Kullanılır.


Turnike Sistemi Nerelerde Kullanılır

Kamu kurum ve kuruluşlarına girerken veya metro istasyonlarında sıklıkla turnike sistemleri ile karşılaşıyoruz. Bu sistem temelinde iki farklı amaca hizmet ediyor. Basit olarak insanların düzenli bir şekilde bir yere girmesini veya çıkmasını bu sistem sağlayabilmektedir. Kalabalık ortamlarda, insanların rahatça geçiş yapabilmesi turnikeler ile mümkün olabilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz basit amacın dışında turnike sistemi, güvenlik gerektiren bölgelere geçiş için kullanılmaktadır. Geçiş hakkına sahip insanların sisteme tanıtılması ile geçişler kontrollü bir şekilde yapılabilir. Bu tanıtma işlemi, yüz tanıma, parmak izi, kart ve şifre ile olabilmektedir. Bu tanıma işlemini yapacak cihaz turnikeye kablolar yardımı ile bağlanır. Tanıtma işlemine onay veren cihaz turnike sistemine sinyal göndererek belirli bir süre boyunca açılmasını sağlar. Kısa bir süre turnike kapanacaktır ve onay verilecek diğer personel gelene kadar kapalı kalacaktır. Bu sayede yalnızca izinler dahilinde olan kişiler geçiş yapabilecektir. Ayrıca bu sistem ile personelin işe giriş çıkış saatleri kontrol edilebilecek, yemekhane girişlerinde bulunması ile de yemek mola süreleri hesaplanacaktır. Bu sayede iş yerinde hem güvenlik sağlanacak hem verim artacaktır.

Özellikle belirli kişilerin geçmesine izin verilen yönetici idare bölümlerinde turnike sistemi kullanılmaktadır. Lavabo girişlerinde de kullanıldığı görülmektedir. İş yerlerinde personelin aylık çalışma süresini hesaplamada kolaylık sağlamaktadır. Kurumların güvenlik kontrol personeli yükünden kurtulmasına yardımcı olur. Güvenliği sağlamak amacı dışında kalabalık ortamlarda düzeni sağlamaya da yarar.


Geri Dön