perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...
28
Nis.
2014

Bekçi Kontrol Sistemleri.


Bekçi Kontrol Sistemleri

Kontrol etmek ve gözetim altında tutma kaygısı yeni bir duygu değildir. Ordudan tutunda, en küçük işletmeye kadar, hem devletin hemde kurumların en büyük sorunu haline gelmiştir korumak. Kazanmak kadar kazandığını korumakta önemlidir. Kapılarımıza kilitler vurduk, pencerelerimizi demir parmaklıklarla kuşattık. Yetmedi farklı kilit sistemleri denedik, yaşadığımız tüm alanları güvenilir hale getirmeye çalıştık. Felaket ve kötülük hiçbir zaman geliyorum demedi. Bizimde buna hazırlıklı olmaktan ve bunu olabildiğince kontrol altında tutmaktan başka çaremiz olmadı.

“Su uyur, düşman uyumaz “ Fakat tek düşman ve zarar gelebilecek kıstas doğa yada insan değildir. Bazen bir açık unutulan bir cihazdan doğan elektrik kaçağı, bazen bir izmarit, onca emekle elde edilmiş bir kurumu tamamen yok edebilir. Bundan sebeptir ki, birileri siz orada yokken, orada olmalı ve olaşabilecek hem fiili hemde gayri fiili zararları en aza indirgesin. Tarih bize göstermiştir ki, ne ateş ne de su asla hata affetmeyecek doğa zararlarıdır. Yakın zamanlarda, tek bir izmaritten yanan ve 700 çalışanı bulunan bir iplik fabrikasının küle döndüğüne şahit olduk. Yapılan araştırmalar sonrasında ve kayıtlar neticesinde, fabrika yanmaya başladığında, orada görevli bulunan güvenlikten sorumlu bekçinin uyuduğu tespit edildi. Bekçi denetlenmediği için fazlasıyla rahattı, ona emanet edilen kurumda ki görevi uyumak değil kontrol etmekti, fakat o uyumayı tercih etti ve onca emekle kurulan ve 700 çalışanı bulunan bir kurumun küle dönmesine adeta seyirci kaldı.

Suça teşvik’ i olan insanlar, her zaman en zayıf halkadan ilerleyeceklerdir. Bu ister kundaklama isterse hırsızlık ya da başka bir şey olsun, tüm kötü niyetler için değişmez bir durumdur. Evinizin ışığını açık bıraktığınızda, hırsızlar için caydırıcı bir etkisi vardır. Peki ya bir kurum düşünün, belki onlarca dönüm arazi, belki çok katlı bir bina, belki bir yaşam alanı! Bu tarz yerlerde birkaç ışık yakara, kötü niyetli insanlardan korunabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Burada ki caydırıcı kıstas güvenlik görevlisidir. İnsan daima insandan korkmuştur.

Bundan yola çıkılarak ve yaşanan onca kötü ve talihsiz olaydan sonra, girişimciler buna bir son vermeyi düşünmüşler ve teknolojiyle birlikte bir sistem geliştirmişlerdir. Kritik noktalara monte edilen akbil yani üzerinde bir chipset olan noktalar ve bunları okuyabilecek bekçi kontrol kalemleri sayesinde, eskiye nazaran çok daha az istenmeyen durum ve sürprizlerle karşılaşılmıştır. Ama touch sistemiyle çalışan bekçi kontrol sistemlerinin açıklarının ortaya çıkması çok fazla zaman almadı. Bekçiler sınıflandırılamadıkları için ve akbil sistemli güzergâh noktalarında ki akbiller kolayca sökülebildiği için, bekçinin yapması gereken tek şey, kontrol noktalarını sökerek yanına almak ve bacaklarını uzatıp, elektronik kalemi noktalara okutmaktı. Siz bekçinize kurumunuzu emanet ederken, o yüksek ihtimalle uyuyordu ve diğer gün geldiğinizde ve bilgisayar tabanlı programla raporları aldığınızda hiçbirşey fark etmemeniz olasıydı. Farklı çeşitlerde olan ama ne yazık ki, kısa süre sonra değiştirmek zorunda olacağınız pillerle çalışan bu sistemler, pilleri bittiğinde kullanılmaz konumda olacaklardır. Okuyucu kısımlarının gözle görülebilir ve müdahale edilebilir dış yüzeyde olmasından sebep, kötü niyetli bekçileriniz kalemi istediği anda arızalı duruma getirebilir. Bekçileriniz her ne kadar görevlerini layığıyla yapsalarda, dış cepheye monte edilen kontrol noktaları zaman içerisinde, yağmur, güneş ve toz gibi çevresel faktörlerden etkilenerek arıza yapacaktır.

Bizler açıklarımızı fark ettikçe ve yeni gelişmelere ihtiyaç duydukça, teknoloji devamlı gelişim gösterecektir. Bu ürünleri yapan ve düşünen insanlar, sizler gibi bu konudan muzdarip ve yakınan insanlardır. O yüzdendir ki, farklı gelişmeler ve buluşlar ortaya çıkmak durumundaydı.

Bekçi kontrol sisteminin su geçirmez, veri aktarımı yaparken bile sarj olabilen, sarjı haftalarca giden ve dışarıdan müdahale edilemez, herhangi bir sabotaja maruz bırakılamaz olacağını, kalem bozulmaya çalışılsa da, kalemin bunun raporunu verebileceğini bir düşünün. Gezilmesi gereken kontrol noktalarının, kırılmaz, su geçirmez ve kalemi dokundurmaksızın, ortalama 10 cm mesafeden okunabileceğini düşünün. Üstüne üstük, bekçi yada bekçilerin kontrol noktalarını dolaşması gereken saatleri tanımlayabileceğiniz ve tanımlanan saatlerde kalemin ikaz sesi vereceğini düşünün.  Evet, yanlış okumuyorsunuz, bu sistem Perkotek firmasına ait GUARDTOUR bekçi kontrol ürününe aittir ve piyasada hiçbir şekilde benzeri bulunmamaktadır.

Perkotek Guard bekçi kontrol sisteminin amacı, firmanızın güvenliğini sağlamakla görevli olan devriye ve güvenlik personellerinizin takibini sağlayarak, kontrolün tamamen elinizde bulunmasını sağlamaktır. Guard bekçi kontrol sistemimiz sayesinde, devriye görevli ya da görevlilerinizin dolaşması ve kontrol etmesi için belirlemiş olduğunuz noktaları zamanında dolaşıp dolaşmadığının kontrolünü yapabilirsiniz. Tur tanımı yaparak, dilediğiniz saat aralıklarında vermiş olduğunuz tolerans kapsamında bekçilerinizin devriyeye çıkmasını sağlayarak, daha sonra bu bilgileri rapor olarak alabilirsiniz. Dilerseniz Excel formatında rapor alarak kendi düzenlemenizi yapabilirsiniz.

Zengin raporlama seçenekleri sayesinde, nokta, devriye bazında raporları dilediğiniz saat ve tarih aralığında alabilirsiniz. İsterseniz olay tanımı yaparak, bekçilerinizin devriyelerinde karşılaşmış oldukları olağan olmayan durumların raporlarını alabilirsiniz. Programın anlaşılabilir görsel ve rapor içeriği sayesinde kolay kullanımı göze çarpan ilk özelliklerden biridir. Programın ilk açılış penceresinde, bekçi kaleminin sarj göstergesi bulunmaktadır. Bu gösterge sayesinde kaleminizin pil seviyesini görebilirsiniz. Yine açılış penceresinde, kalem hafıza durumu, bağlantı durumu ve darbe durumu bulunmaktadır. 


Geri Dön

100.000'in üzerinde memnun müşteri referansı ile açık ara lider
Referanslarımızdan Bazıları