perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...
23
Kas.
2013

Kamera Sistemleri.


Kamera Sistemleri

Uzun zamandır mekanların kontrollerinde ve güvenliklerinde görüntülü bazı yerlerde hem görüntülü hem de sesli kamera sistemleri kullanılmaktadır. Aynı anda birden fazla yerde olamayacağımız veya diğer güvenlik personelleriyle haberleşme sorunları olduğu için bu sistemlerin kullanılmasındaki genel amaç aynı anda birden fazla yerde olmak mümkün olmak ve kayıt altında tutabilmektir.

Büyük küçük tüm mekanlarda, havalimanları, asansörler, koridorlar, sokaklar, caddeler hatta büyük yollarda kameralarla gözlem yapılabilmekte ve bunları tek bir merkezden sabit görüntü veya hareketli görüntülerle kontrol edilebilmektedir. Bu görüntüler kaydedilerek sonra oluşabilecek durumlarda bilgisayar veya DVR denen kamera kontrol ve depolama birimlerinden bağlı olan monitörlerden anında izlenebilmektedir.

Kuralların uygulanması, yasakların delinip delinmediği veya hırsızlıkların görünmesi ve ispatlanmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde bu tip kamera görüntülerinin mahkemelerde kesin delil olarak kullanılması en ufak veya büyük suçlarda kamera sistemlerinin kullanılmasını mecburi hale getirmiştir.

Kameraların görüntülerini DVR veya bilgisayarlardan yerel olarak veya dışardan (İnternet üzerinden) dünyanın her yerinden herhangi bir bilgisayardan hatta günümüzde çoğunlukla kullanılan Iphone, Android ve Windows 8 Mobile yüklü tüm cep telefon ve tabletlerden canlı olarak izlenebilmektedir. Bu şekilde iş yerleri, yollar hatta evinizin çevresi ve içini her zaman her yerden kontrol edebilirsiniz.

Hareketli görüntülerin hard disklerde büyük yer kapladığından bilgisayar ve kamera sistemlerindeki teknolojik gelişmeler sayesinde sürekli kayıt veya sadece hareket algılandığında belli bir süre ile kaydetmesi hard diskte yer kaplaması %70-80 azalmıştır. Bu sayede günlerce geriden eski kayıtları bile tekrar izleme imkanı sağlamaktadır.

Gün boyu kayıtlarda dış çekimlerde ortaya çıkan aydınlatma problemi de kızıl ötesi ışın sayesinde aşılmış ve gizli veya açıkta olan kameralar ortamı aydınlatmadan kaydetme özelliğine kavuşmuştur.

Kamera sistemleri boyutlarının küçülmesi sayesinde daha küçük mekanlarda görüntü kirliliği oluşturmadan kullanılabilmekte hatta çok küçük boyutlardaki kameralar sayesinde gizli çekimlerde sağlanabilmektedir. Bu sayede kötü niyetli kişilerin istediklerini kolaylıkla yapmasını sağlayarak suçüstü yakalanmasını veya işgal belirlemede etkili olmaktadır.

Hareketli kamera sistemlerinde kullanıcının kendisi istediği yere çevirip yakınlaştırma özelliğini kullanarak ayrıntılı çekimler yapması sağlanmaktadır. Ayrıca bazı gelişmiş sistemlerde bu hareket algılama sonrası hareketi takip eden sistemlerde bulunmaktadır.

Kamera sistemleri sabit kullanım haricinde araçlara da yerleştirilecek kadar küçülmüş ve mobil (taşınabilir) olmuştur. Yurtdışında bazı ülkelerde zorunlu olan araç içi ve dışı kamera sistemleri sayesinde trafik kazaları veya diğer olaylarda bu kayıtlar önemli rol oynamaktadır. Türkiye’de bu sistemler belediye ve halk otobüslerinde, özel firmaların şehirler arası otobüslerinde ve uçaklarda kullanılmaktadır.

Göründüğü gibi kamera sistemlerini kullanmanın yeri ve şekilleri neredeyse sınırsızdır. En başta güvenlik amaçlı olduğundan firmalara ayrıcalık ve güvenlik hissi vermektedir. En kötü ihtimalle bir kayıp olsa dahi ispat konusunda kullanıldığı için mecburi hale gelmiştir. Kurulum ve satın alma maliyetleri oldukça aşağıdadır. Aynı anda 4, 8, 16, 32, 64 kanal kamera sistemleri mevcuttur. DVR sisteminin haricinde kamera sayısını arttırma maliyeti oldukça düşüktür. 


Geri Dön

100.000'in üzerinde memnun müşteri referansı ile açık ara lider
Referanslarımızdan Bazıları