perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...
22
Kas.
2013

Turnike Sistemleri.


Turnike Sistemleri

İçinde bulunduğumuz yaşam alanlarımızı ve çalışma alanlarımızı tarihler boyunca daima korumak istemişizdir. Nasıl ki evlerimize sadece bize ait olan anahtarlarla girebiliyorsak, bu yaşam ve çalışma alanlarına da yalnızca ilgili kişilerin girip çıkabilmesine olanak sağlayan türlü sistemler denenmiştir.

Bu sistemlerin en başında insan gücü geliyordu. Kapılarda görevlendirilen kişiler, insanları simalarından ya da kimliklerinden tanıyıp kontrol ederek, giriş yapıp yapamayacaklarına karar veriyorlardı. Kapıda görevli kişinin orada olmaması ya da art niyetli olması durumunda giriş ve çıkış noktalarındaki güvenlik hiçbir zaman sağlıklı olmamıştır. Kişilerin inisiyatifine bırakılan geçiş kontrolleri çok ciddi güvenlik ihmalleri ve sonuçlarına neden olmuştur. Girişteki engeli aşan şahıs, hırsızlık, cinayet, gasp ve bunun gibi attırılabilecek birçok kötü eylemi gerçekleştirebilir.

 

Bunun ötesinde giriş yapan kişilerin kayıtları tutulmak istendiğinde görevli personelin olmadığı veya art niyetli olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı kayıt dışı ve kontrol edilemez, rapor edilemez giriş – çıkışlar gerçekleşmektedir.    

Geçiş kontrolünün denetim altında tutulma eylemi, uzun bir süre bu şekilde devam etmiştir. Zaman bize hata ve eksiklerimizin doğurduğu sonuçları çok geçmeden göstermiştir. Bunun neticesinde bu sistemin değişim göstermesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Farklı çeşitlerde paslanmaz çelikten yapılan turnike sistemleri bu konuda çığır açarak güvenlik önlemlerindeki açığı büyük ölçüde kapatmıştır.  Okuldan hastaneye, emniyet birimlerinden, askeri bölgelere, site güvenliklerinden, tatil merkezlerine, alışveriş merkezlerinden her türlü kuruma kadar geniş kullanım aralığı olan turnikeler hayati önem taşımaktadır.

En başlarda Jetonlu turnike sistemleri vardı. Bu Jetonlu Turnike sistemleri hala kullanılmaktadır. Bunların en büyük örnekleri metro istasyonlarıdır. Akbil dediğimiz akıllı bilet sisteminin ortaya çıkmasıyla birlikte, turnike üzerine yerleştirilen akbil okuyucu terminal sayesinde, jetonlu sisteme göre çok daha hızlı geçiş imkanı sağlanmıştır.

Turnike sistemlerinin asıl yaygın olarak kullanıldığı kamu alanları yada farklı kuruluşlarda, akbil yada jeton sistemi kullanılamayacağı için turnike üzerinde kullanılabilecek farklı arayışlara gidilmiştir. İşte Perkotek firması, kaliteden ödün vermeden ürettiği kendi turnike sistemlerinin çok daha rahat ve farklı alanlarda kullanılabilmesi için farklı sistemler uygulama yoluna gitmiştir. Firmamızın kendi ürünü olan kartlı sistemlerin turnike üzerine yerleştirilmesiyle, geçişe yetkisi olan kullanıcılara verilen kartlar sayesinde geçişler daha hızlı sağlandı. Daha sonraları ortaya çıkan istekler neticesinde, bu geçişlerin sınırlandırılması ve sınıflandırılması gereği görüldü. Bilgisayar sistemlerinin gelişmesi ile birlikte, online sistem kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgisayarınıza yüklenen Perkotek Access kontrol, Yemekhane, Üye Takip ve Tuvalet takip programı vasıtasıyla, giriş çıkış yapmasına izin verdiğiniz kişilere, saat, gün, hafta gibi aralıklarda geçiş izni atayarak, bunun dışında kalan zamanlarda turnikenin geçiş izni vermemesi sağlandı.

Perkotek turnike sistemleri sadece kartlı sistemlerle değil istenildiği taktirde parmak izi okuyucu sistemlerde kullanılmaktadır. Bilindiği üzere parmak izli sitemlerde kişinin parmak izi başka bir kişi ile eşleşmeyeceği için, kişilerin birbiri yerine geçiş yapma durumu ortadan kalkmış olacaktır. Turnike sistemleri genel olarak kişilerin giriş ve çıkışlarını istenilen şekilde kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Turnikelerimiz paslanmaz özellikte olup, kapalı ya da açık mekanlarda kullanılabilir. Turnikelerimiz geçiş esnasında sesli ve ışıklı uyarı vererek kullanıcıları yönlendirmektedir. Turnikeler kullanım amacının geniş kapsamlı olması nedeni ile birçok yerde farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Turnikeler güvenli geçiş sağlamanın dışında spor salonları, yemek haneler ve benzeri hak ediş ve üyelik kontrollü amacı ile de kullanılabilmektedir. Paslanmaz çelik gövdesi sayesinde açık ve kapalı alanlarda kullanımında sorun olmamaktadır. Turnikelerimizin asıl amacının geçiş kontrolü ve izinsiz geçişleri kısıtlaması olmasının yanı sıra acil durumlarda bir buton yada acil durum ünitelerin den alınacak kontak sayesinde turnikeler serbest geçiş moduna alınabilmektedir.


Geri Dön

100.000'in üzerinde memnun müşteri referansı ile açık ara lider
Referanslarımızdan Bazıları