perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...
PARMAK İZİ OKUMA SİSTEMLERİ 

Parmak izi okuma sistemleri, parmak izi okuyucuların kalitesinin ve tanıma başarısının artması ve ayrıca fiyatlarının da ucuzlaması sebebiyle günümüzde en yaygın kullanılan sistemlerden birisi olmayı başarmıştır. Parmak izi okuma sistemlerinde kullanılan cihazlar, kullanıcılarının 10 parmağını da tanıyabilir. Parmak izi tanıtma aşamasında kullanıcı parmak izini 3 kere parmak izi okuma cihazına okutur. Cihaz 3 farklı varyasyon ile parmak izinin tüm yüzeyini tarayarak, 64 haneli ikilik sayı sisteminden oluşan bir koda çevirir. Daha sonrasında tanıtılan parmak izi cihaza tekrar okutulduğunda cihaz, hafızasındaki o an okutulan parmak izinin tanıtılıp tanıtılmadığına bakar. Tanıtılmış ise eşleştirmeyi yaparak kişinin geçişine imkan verir. 

Günümüzde parmak izi okuma sistemleri, özellikle personel takibi için oldukça sık olarak kullanılıyorlar. Bunun yanı sıra parmak izi okuma sistemleri cihazları ile yemekhane takibi, öğrenci takibi, üye takibi ve geçiş kontrol takibi de yapabilmek mümkündür. Yani kullanım alanları bu sistemlerde oldukça geniştir. İşletmeler, plazalar, holdingler, kamu kurum ve kuruluşları, hava alanları, alışveriş merkezleri, fabrikalar, belediyeler, okullar, spor salonları, hastaneler, asansötler gibi pek çok farklı alanda tercih edilebilmektedir. Parmak izi okuma sistemleri cihazlarıyle kaç kişilik takip gerçekleştireceğiniz hiç önemli değildir. Çünkü her cihazın geçiş şekli ve tanıtılacak olan parmak izi kayıt kapasitesi farklıdır. Parmak izi kapasitesi bin ile on bin arasında değişir. Birçok modelde de parmak izi ile geçiş yapabilmenizin yanı sıra kartlı ve şifreli geçiş yapma özelliği de yer almaktadır. Bu şekilde de cihazların kayıt kapasiteleri artış göstermektedir. İlerleyen teknoloji ile birlikte de sürekli olarak geliştirilen parmak izi okuma sistemleri, kişilerin parmak izlerini çok kısa sürelerde algılamaya başlamıştır. Perkotek A.Ş. olarak Magic Pass parmak izi okuma sistemleri Türkiye dağıtıcısı konumunda olmamızdan ötürü, fiyat olarak da parmak izi okuyucularımız oldukça makuldür. 

Parmak izi okuma sistemlerinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Parmak izi okuma sistemlerinde öncelikle alacağınız parmak izi okuma cihazınızın bulunduğunuz sektöre uygun olması gerekmektedir. Üretim odaklı bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, sanayi tipi parmak izi okuma cihazı seçmeniz en doğrusudur. Sanayi tipi parmak izi okuyucular, parmak izini çok yüksek çözünürlükte tarar. Tozdan, nemden ve sıcaklık değişimlerinden etkilenmez. İdari kadro ağırlıklı bir personel yapısına sahip iseniz de; ileriki taleplerinizle sistemi genişletebileceğiniz, yüksek parmak izi tanıma hızına sahip olan ve renkli ekranı ile bilgi mesajları ile personeli bilgilendirebileceğiniz parmak izi okuma sistemlerini seçmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca tercih edilecek olan parmak izi okuma sisteminin kullanacağınız alana göre bariyer, turnike ve kapı açtırma özelliği bulunup bulunmadığını bilmeniz gerekmektedir. Günümüzde özellikle işletmelerde parmak izi okuma sistemleri ile turnikelere tetik verilerek geçiş kontrolü ve geçiş kısıtlamaları sağlanmaktadır. Ayrıca cihazları satın almadan önce okuma ve tarama hızlarına da bakılmasında fayda vardır. Çünkü diyelim ki; beş yüz kişilik bir işletmesiniz ve dakikada otuz kişinin geçiş yapması gerekecek. Bu durumda cihazın parmak izini en hızlı şekilde okuyarak geçiş izni vermesi gerekmektedir. Bu şekilde kalabalık geçişler, çok daha güvenilir ve kontrollü olarak sağlanabilir. 

Personel Parmak İzi Okuma Sistemleri

Parmak izi okuma sistemleri ile personellerinizin işe giriş ve çıkış saatlerini kontrol edebilirsiniz. İşe geç kalan, iş yerinden erken çıkan, devamsızlık yapan ve fazla mesaiye kalan personellerinizi rahatlıkla raporlayabileceğiniz gibi ayrıca personellerinizin ay sonundaki net maaş hesabını da hesaplayabilirsiniz. Bunları yapabilmek için kullanılacak olan parmak izi okuma sistemi ile personel takip programının uyumlu olarak kullanılması gerekmektedir. Peki takip etmek için ne yapılmalı? Öncelikle takip işlemi için ihtyiacınıza uygun olan parmak izi okuma sistemleri cihazının seçilmesi gerekir. Bu cihazları seçerken öncelikle kayıt kapasitesine bakmanızı tavsiye ediyoruz. Cihazın kayıt kapasitesinin sizin takip edecek olduğunuz personel sayısını karşılaması gerekmektedir. DAha sonra da cihazın parmak izi okuma hızına bakabilirsiniz. Parmak izinin yanı sıra ekstra olarak kart ya da şifre ile geçiş yapmak sizin için önemliyse, bu özelliklere sahip olan cihazlardan birini tercih etmelisiniz. Bu tarz cihazların avantajı, parmak izi kayıt hafızası dolduğunda şifre ya da kart kapasitesi ile personel sayınızı karşılayabilecek olmasıdır. Cihaz seçiminde kararsız kalırsanız, uzman ve tecrübeli satış danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Parmak izi okuma sistemleri ile personel takip etmek için cihaz seçimine karar verildikten sonra takip edilecek olan alandaki girişlere cihazın montajının yapılması gerekir. Montaj işlemi oldukça kısa sürede yapılabilen, çok basit bir işlemdir. Cihazın montajından sonra da personellerin parmak izinin tanımlanması gerekir. Bir personelin birden fazla parmak izini kayıt edebilirsiniz. Bu sayede personellerin normalde geçiş yaptıkları parmaklarında kesik, deformasyon veya çizik olması gibi durumlarda, kayıtlı olan diğer parmaklar ile geçiş yapılabilmektedir. Kayıt işleminden sonra personel, cihaza parmak izini okuttuğunda, personel takip programında hangi, hangi saatte, hangi girişten geçiş yapıldığını kolayca görebilirsiniz. Eğer personellerin geçişlere müdahale etmesi gibi bir durum söz konusu olursa, bunu da personel takip programında görebilmeniz mümkündür. Yani kullanıcı için tüm kolaylık düşünülmüştür. Tabi ki personel parmak izi okuma sistemlerini sadece duvarlara monte ederek değil, turnikelere, kapılara ya da bariyerlere tetik vermek için de tercih edebilirsiniz. Hem bu sayede geçiş kontrolü bir yana, geçişlerin kısıtlanmasını da sağlayabilirsiniz. 

Yemekhane Parmak İzi Okuma Sistemleri

Yemekhane giriş ve çıkışına kurulan yemekhane turnike sistemi üzerine takılacak parmak izi okuma sistemleri makineleri ile kimlerin hangi zaman diliminde, kaçar adet yemek yediğini takip edebilirsiniz. Yenilen yemek adetlerine göre catering firmasına ödeme yapıp fazladan talep edilen yemek adetini ödemek zorunda kalmazsınız. Bunu yapabilmek için personel takibinde olduğu gibi öncelikle kullanılacak olan cihazın seçiminin yapılması gerekir. Kullanacak olduğunuz cihazın kapasitesi eğer yemekhaneye giriş yapacak olan kişi sayısını karşılayamazsa, sistemin kullanılmasının pek bir anlamı da kalmamış olacaktır. Bunun için cihaz seçiminin doğru yapılması gerekir. Pek çok parmak izi okuma sistemleri cihazında dahili batarya özelliği bulunur. Bu özellik sayesinde parmak izi okuma cihazının 7/24 kesintisiz olarak kullanılması sağlanmaktadır. Yani yemekhaneniz sabah, öğle, akşam ve gece sürekli olarak hizmet veriyorsa, dahili bataryası bulunan cihazlar tam da sizin ihtiyacınıza bir yanıt niteliğindedir. Cihazların dil özellikleri de opsiyonel olabilmektedir. Pek çok parmak izi okuma sistemleri cihazımız Türkçe geri bildirim özelliğine sahip olsa da, İngilizce olarak yanıt verebilen cihazlarımız da bulunmaktadır. 

Yemekhane parmak izi okuma sistemlerinin kullanılabilmesi için yemekhane takip programının da cihazlar ile birlikte kullanılması gerekir. Program bir bilgisayara kurulduktan sonra yemekhane girişinde yer alan parmak izi cihazı ile bağlantısı sağlanır. Kişiler parmak izlerini cihaz okuttuklarında programda hangi saat aralığında, hangi gün giriş yapıldığı görülebilmektedir. Yemekhane takip yazılımı sayesinde parmak izi okuma sistemleri cihazlarına bir kişinin, bir gün içerisinde, birden çok kez parmak izi okutarak geçiş yapması da engellenebilmektedir. Örneğin; Ahmet isimli personelin çalışma saatleri sabah 9 ve akşam 5 arasındaysa, akşam 6'daki yemeği yemesini engelleyebilirsiniz. Bunun için programdan kısıtlama verebilirsiniz. Böylece akşam vardiyasında çalışan personellerin yemek yetmemesi gibi bir durumla karşılaşmasını ortadan kaldırmış ve yemek hak edişlerini doğru bir biçimde düzenlemiş olursunuz.

Parmak İzi Okuma Sistemleri ile Kapı Açma

Parmak izli kapı açtırma sistemleri ile yetki verdiğiniz parmak izine sahip kişilerin, belirli zamanlarda, belirlediğiniz kapıdan, belirlediğiniz adetlerde geçmesini takip edebilirsiniz. Parmak izi okuma sistemleri cihazları kapılara takılan elektronik kilit karşılığına yahut manyetik kilitlere bağlı çalışarak kapının açılmasını sağlamaktadır. Parmak izi okuma sistemleri ile birlikte kapılara tetik verebilmek için öncelikle tıpkı diğer sistemlerde olduğu gibi kullanılacak olan parmak izi okuyucuya karar verilmesi gerekmektedir. Parmak izi okuyucunun yukarıda bahsettiğimiz özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda zil çaldırma özelliği olup olmadığına da bakılabilir. Zil çaldırma, pek çok parmak izi okuma sistemleri cihazında bulunan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde cihazların belirlenen bir zaman diliminde (ki bu zaman dilimi paydos veya mola saatleri olabilir) zil çaldırması sağlanarak, özellikle personel takibinde kapı açtırmak için kullanılıyorsa; toplu olarak hareket sağlanabilmektedir. Günümüzde de bu özellikten daha çok fabrikalarda faydalanılmaktadır. 

Parmak izi okuma sistemleri ile kapıları açmak için cihaz seçilip monte edildikten sonra kapıya manyetik veya elektronik kapı kilidinin takılması gerekir. Ahşap, demir, çelik, tahta veya pvc tüm kapılara uygun bir kilit modelimiz bulunduğu için tüm bu kapı modellerine tetk verebilmek mümkündür. Tanımlı olan parmak izleri, cihaza okutulduğunda cihazın modeline göre çoğunlukla Türkçe ya da İngilizce kadın sesi ile "teşekkürler" denilerek geçiş izninin verildiği belirtilmektedir. Cihazda burada kilide tetik göndererek kapının açılmasını sağlayacaktır. Günümüzde bu kilitlere butonlar ile de sıkça tetik verilmektedir. Özellikle ofislerde kapıları açmak için kişilerin yerinden kalkması yerine butona basarak kapıları açabilmesi sağlanır. Parmak izi okuma sistemleri ile kapılara tetik vermek için parmak izli kapı kolu da tercih edilebilir. Bu kapı kollarının normal bir kapı kolundan farkı yoktur. Parmak izi okuyucusu, kapı kolu ve elektronik bir kilitten meydana gelmiş olup pil ile çalışma sağlar. Özellikle korunaklı ofis odaları ve depolarda çokça kullanılmaktadır. Parmak izinin yanı sıra şifre yahut kart ile geçiş olanağı sunan modelleri de bulunur. Pil ile çalışma sağlamalarından dolayı da elektrik kesilmesi gibi durumlarda çalışmalarına devam edebilecekleri için 7/24 güvenilir olarak kullanılabilecektir. 

Parmak İzi Okuma Sistemleri ile Üye Takip

Parmak izi okuma sistemleri ile üye takibi sistemleri; özellikle spor salonları, spor merkezleri, fitness salonları ve fitness merkezlerinde yaygın olarak kullanılır. Bu sistemlerin kullanılabilmesi için öncelikle hizmet alan üyelerin parmak izlerini, parmak izi okuma sistemleri cihazına tanıtırsınız. Akabinde müşteriler parmak izlerini, parmak izi okuyucuya okuturlar. Üyelik aidatını ödemiş ise geçiş yetkisi verilir. Üyelik aidatlarını ödemeyenlerin takibi kolaylaşır ve yabancı kişilerin hizmet alması engellenerek güvenlik sağlanır. Bunun için üye takip programının, parmak izi okuyucular ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Üye takip yazılımı sayesinde parmak izi okuyucuya üyelerin hangi saatlerde ve hangi günlerde parmak izi okutarak geçiş yaptıklarını görebilirsiniz. Parmak izi, benzersiz ve eşsiz bir yapıya sahip olduğundan ötürü de bir üyenin bir başka üye yerine parmak izi okutarak geçiş yapabilmesi mümkün değildir. Yani güvenlik üye takibinde bu sayede her zaman en üst düzeyde tutulacaktır. 

Parmak izi okuma sistemmleri ile üye takibi yapmak için Avax turnikelerde beraberinde kullanılabilir. Bunun için tercih edilecek olan parmak izi cihazı seçildikten sonra, tercih edilecek olan turnikenin belirlenmesi de gerekmektedir. Günümüzde genellikle üye takibi için hızlı geçiş turnikeleri ya da bel turnikeleri tercih edilmektedir. Kullanılacak olan turnike belirlendikten sonra, parmak izi okuyucunun turnike üzerine monte edilmesi gerekir. Bu işlemden sonra üyelerin parmak izlerinin cihaza tanıtılması sağlanır. Parmak izi tanımlı olan üyeler, cihaza parmak izlerini okuttuklarında turnike kolları açılarak üyenin geçişine izin verilecektir. 

perkotek.comAşağıdaki dosyalardan size uygun olanı seçerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz... Bilgisayarınızın güvenliği için lütfen indirdiğiniz dosyaları virüs taramasından geçiriniz! İşletmemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir!


perkotek.com Ürün Yazılımları
 Dosya Adıİşlem


Görmeniz Gereken Diğer Ürünler