perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...
22
Kas.
2013

Parmak İzi Okuyucu.


Parmak İzi Okuyucu

Globalleşen evrende hayatın hızlı akışıyla birlikte, yaşamlarımızda lehimize ve aleyhimize gelişen birçok eylem gerçekleşmektedir.  Teknolojinin yardımıyla, hayatımızın birçok alanına müdahale edebilir duruma geldik.  Denenen her sistem, bir sonrakinin argesi niteliğinde vuku bulmuştur.  Personel takibi ya da giriş çıkış takibini yapmak istediğiniz herhangi bir alan için bir çok sistem bulunmaktadır.  Barkod kart okuyucu sistemlerden, Proxy teknolojisiyle çalışan sistemlere kadar, personel takibi için bir çok sistem denenmiştir.  Fakat ; zamanla değiştirilebilir ve müdahale edilebilir sistemlere olan güven gitgide azalmıştır. Ve yerini parmak izi okuyucu terminallere bırakmıştır.

İsterseniz,  nedir parmak izi ve parmak izi okuyucusu, bununla ilgili biraz bilgi verelim;

   Bizleri anatomik olarak birbirimizden ayıran unsurlarımızın en başında kuşkusuz ki parmak izlerimiz gelir. Parmak izi yapısı papil hatlarından oluşmaktadır. Papil hatlarının karakteristik yapısı sayesinde, parmak izlerimiz birbirinden yaklaşık 100 farklı karakteristik özellikle ayrılmaktadır. Parmak izlerimizi oluşturan papil hatlarının en büyük özelliği, değiştirilemez ve benzetilemez oluşudur. Papil tabaka kesik, çizik ya da tahribatla yok edilemeyecek bir yapıdadır.

Yıpranma sonrasında epidermis soyulmaya maruz kalsa bile, papil tabaka , kendi karakteristik yapısını tekrar bulacaktır. Papil hatlarının diziliş ve sıralanışının birbirinden farklı oluşu sayesinde, parmak izlerini harf ya da rakamsal olarak veriye çevirebilmek mümkün hale gelmiştir.  Parmak izlerinin birbirine benzemeyen yapıları sayesinde, emniyet sisteminden tutun, personel takibine kadar geniş bir kullanım alanı mümkün hale gelmiştir.  Tasnif edilebilir yapıdaki parmak izlerimiz, parmak izi okuyucu terminal sayesinde sayısal kodlamaya girerek, log olarak kayıt altında tutulabilmektedir. Parmak izi okuyucusu, kullanıcı ya da personel cihaza parmağını bastığında vücut ısısıyla birlikte daha da belirgin hale gelen papil tabaka, okuyucu terminal tarafından kodlanarak, bilgisayar tabanlı yazılım sayesinde, text formata dökülmektedir. Parmak izi okuyucu terminale kaydetmiş olduğumuz parmak izlerine verdiğimiz sıra no sayesinde, text formata personel numarası, giriş ve çıkış saatleri, tarihi gibi takip ve kontrol için gerekli tüm bilgiler alınabilmektedir.  

İsterseniz, Parmak izi okuyucularını diğer sistemlerden ayıran en önemli unsurları maddeler halinde belirtelim :

1 – Kopyalanamaz oluşu

2 – Değiştirilemez yapısı

3 – Bozulma ya da kullanım dışı kalma gibi yapısal bozukluklara maruz kalmaması ( yanık, ciddi kesikler ya da doku kaybı unsurları dışında )

4- Parmak izi papil tabakanın karakteristik özelliği sayesinde, başka bir parmak iziyle karışma riskinin olmayışı

5 – Cihazın 10 parmağı farklı algoritmalarla kaydedebilmesi ve anlık okuma sorunlarında, yedek parmak kullabilmeye olanak sağlaması

 

Parmak izi okuyucu terminalleri, personel takip amaçlı kullanılan diğer tüm sistemlerden farklı kılan daha birçok üstün özellik bulunmaktadır. Yukarıda birkaç maddeyle sıralamış olduğumuz farklar ve yapısal farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda, parmak izi okuyucu terminallerin güven veren yapısı ve parmak izlerinin karakteristik özellikleri sayesinde birbirine hiçbir şekilde benzemez oluşları, kuşkusuz ki en ciddi farklar olarak karşımıza çıkacaktır.

Doğanın ve yaratılışımızla birlikte bize sunulan bu anatomik ve kusursuz yapı sayesinde, teknolojininde yardımıyla, bu algoritmayı matematiksel ya da harf kombinasyonuyla log olarak alabilmemiz , personel takibinde ciddi bir kulvar oluşturarak, her geçen gün önem ve güvenini artarak yenilemektedir.


Geri Dön