perkotek.com
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrenizi mi unuttunuz?Bayilik için tıklayınız!
Şifrenizi sistemimizde kayıtlı eposta adresinize göndermek için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak formu gönderin!

E-posta Adresiniz...
Not: Sistem gönderim sonrası şifrenizi değiştirecektir...

BOY TURNİKESİ

Güvenlik seviyesinin en yüksek noktada olduğu bölgelerde geçişleri kontrol altına alabilmek için boy turnikesi kullanılmaktadır. Güvenlik zaafının sıfır olabilmesi için hata payının da en alt seviyeye indirgenmiş olması gerekiyor. En sık olarak kullanıldığı noktalar; stadyumlar, cezaevleri gibi onaysız bir şekilde geçişin mümkün olmadığı noktalarda tercih edilmektedir. Bu gibi noktalarda bel tipi turnikelerin tercih edilmemesinin sebebi isminden de anlaşılacağı gibi bel boyuna kadar olmalarıdır. Bu tip turnikelerde kaçak geçişler olabileceğinden güvenlik açıkları meydana gelebilir. İşte bu sebepten döner kapı mantığına benzeyen ve sadece bir kişinin geçişine onay verebilen boy turnikesi sistemleri uygulanması en sağlıklı olanıdır.

Boy turnikesi sistemi tek bir noktaya bağlı olarak yetkili güvenlik görevlisinin onayıyla açılıp turnike sisteminden geçiş sağlanabilir. Ancak bu çok da tercih edilen bir yöntem değildir, olmamalıdır da. Çünkü zaten bir görevli onayına bağlı olarak bu geçiş sağlanacaksa ve hiçbir şekilde kayıt altına alınmayacaksa böyle bir sistem kurmaya gerek yoktur. Bunun yerine demir bir kapı koyulup başına da bir güvenlik görevlisi yerleştirilebilir. Amaç burada bir sistemin onayına bağlı olarak geçişlerin sağlanmasıdır. Kurum ya da kuruluşun kullanacağı Access geçiş kontrol sistemi bunu sağlamaktadır. Böylelikle geçişler tek bir merkezli ve yönetim tarafından belirlenen kurallar çerçevesi içerisinde olacaktır. Kısacası yetkili güvenlik görevlisinin üstünlük kullanarak bazı kuralların aşılmasını engelleyecektir, geçiş yetkisi olmayanlar kesinlikle boy turnikesi sisteminden geçemeyeceklerdir. Bu sistemler için Access geçiş kontrol sistemine entegre edilecek yöntemler; şifreli geçiş sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, parmak izli geçiş sistemleri, yüz tanımalı geçiş sistemleri, iris tanımalı geçiş sistemleri olabilirler.

Bu yöntemlerin hepsi kullanılabileceği gibi kartlı ve şifreli geçiş sistemleri çok da tercih edilmemelidir. Çünkü geçiş yetkisine sahip kullanıcılar kartlarını ya da şifrelerini geçiş yetkisi olmayan kullanıcılar ile paylaştıklarında ortaya bir güvenlik açığı çıkacaktır. Bu sebepten tavsiye edilenler sadece kişiye özel olan parmak izi tanıma, yüz tanıma ve iris tanıma sistemleridir. Bu yöntemler uygulandığında, yetkisi olmayan kullanıcılara devredilemeyeceğinden bir güvenlik zafiyeti doğurmayacaktır. Sadece uygulanmış olan sisteme tanımlı kişiler geçiş haklarına sahiptirler. Burada şu düşünülebilir; yetkisi olan kullanıcı kişiye özel tanımlı sistemlerden birinde geçiş yetkisini kullanarak yerine başka bir kullanıcının geçmesi sağlanabilir. Bu gibi durumlarında engellenmesi için devreye Access geçiş kontrol sisteminde bulunan anti passback özelliği girmektedir. Bu sayede kötü niyetli kullanıcı yetkisini kullanıp yerine başka bir kullanıcının geçiş yapmasını sağladığı anda yetki kullanıcı geçiş yapmadığı için bir daha geçiş sağlayamayacaktır. Yani; yetkili kullanıcı sistem tarafından giriş yapmış görünüyor olsa dahi yetkili kullanıcı giriş yapmadığından Access kontrol sistemi tekrar giriş yapmasına izin vermeyecektir. Bu durumun devamı olarak geçiş noktasından kaçak olarak geçen yetkisi bulunmayan kullanıcı, aynı şekilde yetkisi bulunmadığından dışarı çıkamayacağından bu iki kullanıcı olmamaları gereken bölgelerde olacaklardır. Böylelikle bu kullanıcılar kolaylıkla tespit edilip haklarında gerekli cezai işlem kolaylıkla yapılabilme hakkınız olacaktır.

Avax markamız altında bulunan boy turnikesi saç üzeri elektrostatik toz boya gövdeli ya da paslanmaz çelik gövdeli olarak iki şekilde kullanıcılar sunulmaktadır. 220 v şehir elektriğiyle çalışabildikleri gibi kullanıcı isteğine bağlı olarak besleme gerilim şartları uygulanabilir. Her türlü insan gücüne dayanıklı olduğundan onaysız bir geçiş sağlanması mümkün değildir. Ayrıca sistem olası bir acil durum anında tek bir merkezli onaya bağlı olarak devre dışı bırakılabilir. Bunun yanı sıra alt yapıya ait bir güvenlik sistemi var ise bu güvenlik sistemine bağlı olarak da otomatik bir şekilde devre dışı bırakması sağlanabilir.

perkotek.comAşağıdaki dosyalardan size uygun olanı seçerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz... Bilgisayarınızın güvenliği için lütfen indirdiğiniz dosyaları virüs taramasından geçiriniz! İşletmemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir!


perkotek.com Ürün Yazılımları
 Dosya Adıİşlem


Görmeniz Gereken Diğer Ürünler